• 1) Diyetinizde organik taze meyve ve sebzeler, tam tahıllı ürünler, deniz ürünleri ve yumurta gibi besleyici proteinler ya da bunların vejetaryen alternatifleri yer alıyor mu?

  Sağlıklı bir diyet ve organik beslenme toplam sperm sayısı ve sperm sağlığı için son derece yararlı olabilir. Harvard Üniversitesi'nin 2015 yılında yayınladığı bir çalışmada organik olmayan meyve ve sebze tüketen erkeklerde sperm sayısının %32'ye varan oranda azaldığı gösterilmiştir. Sperm sağlığınızı en iyi düzeye çıkarmak için atacağınız kolay bir ilk adım diyetinizde organik meyve ve sebzelere yer vermektir.
   
 • 2) Günde 20-30 dakika kardiyovasküler egzersiz yapıyor musunuz?

  Egzersiz genel sağlık durumunuzu iyileştirmek için son derece önemlidir. Dolayısıyla, düzenli spor aktivitesi ile formda kalmanızın sperm sayısını artırmaya yardımcı olması sizi şaşırtmayacaktır. Hangi egzersizin sizin için en etkili olacağını öğrenmek için doktorunuza danışın.
 • 3) Alkol, kafein, tütün kullanıyorsanız azalttınız mı?

  Alkol, tütün ve benzeri içerikleri sınırlı tüketmek ya da hiç tüketmemek, şansınızı önemli ölçüde artırabilir.
 • 4) Geçtiğimiz en az 90 gün içinde yaşam tarzı alışkanlıklarınızı değiştirdiniz mi? Örneğin antrenman yaptıktan sonra kaslarınızı gevşetmek için küveti sıcak suyla doldurmak yerine ılık duş almak gibi.

  Size garip gelebilir fakat sıcak suyun içinde haftada iki kez 15 dakika bile kalmak sperm sayısı ve hareketini büyük ölçüde azaltabilir. Yaşam tarzı alışkanlıklarınızı fiziksel olarak gücünüzü artıracak şekilde değiştirmeye başlayın.
 • 5) Giyim tarzınızı üzerinize tam uyan ve sizi sıkmayan seçenekler ile değiştirdiniz mi?

  Bu soru size garip gelebilir, fakat bilimsel verilere göre çok sıkı veya dar iç çamaşırı giymek erkeğin meni kalitesini azaltabilmektedir. Dar slipler giymek yerine boxer tarzı iç çamaşırlarını tercih edip size yardımı olup olmayacağını görebilirsiniz.
 • 6) Yakın zamanda doktora gidip genel sağlık durumunuzu, geçirdiğiniz hastalıkları, daha önce kullandığınız ve şu an kullanmakta olduğunuz ilaçları anlattınız mı?

  Bir üroloji uzmanından bir randevu alarak çocuk sahibi olma planlarınızı anlatın. Bazı hastalıklar ve kullanılan ilaçlar bu süreci olumsuz yönde etkileyebilir.
 • 7) Hayatınızdaki zihinsel stres miktarını azalttınız mı?

  İnsan her gün birtakım stres etkenleri ile başa çıkmak zorunda kalır; iş, okul, para veya aile ile ilgili sorunlar yaşayabilir. Buradaki talihsiz gerçek ise stresin sperm sayısını ve testosteron düzeylerini azaltabilmesidir. Hayatınızdaki stresleri mümkün olduğu kadar azaltmaya çalışın.
 • 8) Hekiminize en iyi sperm sağlığını elde etmek için almanız gerekebilecek başlıca vitaminler ve/veya takviyeleri sordunuz mu?

EN BABA İÇERİKLER