Anne ya da baba olmak doğuştan hazır olduğumuz bir durum değil, öğrenilen bir şeydir. Bir bebeği büyütmenin tek bir mükemmel yolu yoktur ve yolculuk sırasında birçok şey öğrenirsiniz. İyi bir baba olmak için bebekle ilgili her şeyi biliyor olmanız gerekmez, iyi bir baba olmak kendinizi baba olmaya adamak, ailenizi sevmek ve desteklemek ile ilgilidir.
 
 • 1) 2 hafta önce doğan bebeğiniz gece ağlıyor, yanına gitmeden önce ne kadar beklersiniz?

  Tüm bebekler aynı olmamakla birlikte, genellikle bebekler 3. aydan sonra gece 5-6 saat kadar uyumaya başlar. Eğer henüz uyku düzeni oturmamışsa hiç moralinizi bozmayın, her bebek farklıdır. Sizin bebeğiniz de eninde sonunda geceleri uyumaya başlayacak.
 • 2) Yeni doğan bir bebek günde kaç kere beslenmeli?

  Yeni doğan bebekler genelde 2 ila 3 saatte bir acıkır, yani günde 8 ila 15 kez beslenmeleri gerekir. Her bebek aynı olmadığı için tek bir rakam vermek mümkün değildir.
 • 3) 6 aylık bebeğinizi parka götürüyorsunuz, yanınıza mutlaka neyi almanız gerekir?

  Diğer maddeleri de yanınıza almak isteyebilirsiniz, ancak mutlaka yanınızda olması gereken bebek bezidir. Tabii ıslak havlu almayı da unutmayın.
 • 4) 9 aylık bebeğiniz için yeni giysi almak istiyorsunuz, hangi bedeni seçmelisiniz?

  Bebeğinize giysi alırken kaç aylıksa iki ile çarpın. 3 aylık bir bebek 6 aylık bir bebek giysisine rahatlıkla sığar ve biraz daha büyüyünce de giyebilir. Eğer doktorunuz bebeğinizin %5 ile %95 arasındaki persantilde olduğunu söylüyorsa genellikle bu kuralı uygulayabilirsiniz.
 • 5) Eşiniz yeni doğum yaptı. Onu en mutlu edecek hediye nedir?

  Örneğin, ona bir masaj hediye edebilirsiniz. Şöyle düşünün; muhtemelen 45. bebek tulumu veya sadece ilgilenmesi gereken şeyler listesine bir madde daha ekleyen bir buket çiçek onu çok mutlu etmeyecektir (saplarını kes, suyunu değiştir, vazoyu temizle). Ancak onu biraz “şımartmanız” çok işe yarayacaktır.
 • 6) Bebek emziren eşinize sık sık ne getirmelisiniz?

  Süt üretmek bolca sıvı gerektirdiği için eşinizin sık sık su içmesi gereklidir. Süt veya meyve suyu da getirebilirsiniz.
 • 7) Bebeğin gece boyunca uyuması için ne kadar zaman geçmesi gerekir?

  Tüm bebekler aynı olmamakla birlikte, genellikle bebekler 3. aydan sonra gece 5-6 saat kadar uyumaya başlar. Eğer henüz uyku düzeni oturmamışsa hiç moralinizi bozmayın, her bebek farklıdır. Sizin bebeğiniz de eninde sonunda geceleri uyumaya başlayacak.
 • 8) Lohusalık depresyonu nedir?

  Her annede görülmemekle birlikte, nadir karşılaşılan bir durum da değildir. Eşiniz doğumdan sonra sık sık ağlayabilir, mutsuz ve endişeli olabilir ve ruh hali sık sık değişebilir. Bu durum birkaç gün ya da birkaç hafta sürebilir. Eşinize ilgi gösterin, onu sevdiğinizi hissettirin ve hiçbir şeyi üzerinize alınmayın. Bunlar tamamen hormonlarla ilgili.
 • 9) Eşiniz çok yorgun ve uykusuz, perişan halde. Ne yaparsınız?

  Yukarıdaki hepsini yapmanız mümkündür, ancak bebeğin bakımına katılırsanız bu üçünüz için de faydalı olacaktır. Sorumluluğu üstlenin, eşinize nefes alma fırsatı tanıyın ve mümkünse sabah erken saatte bebekle siz ilgilenin.

EN BABA İÇERİKLER