21 Ocak 2021

Erkek İnfertelitesi Yönetimi

Bülent Erol
Prof. Dr. A. Bülent Erol

Kadıköy Florence Nightingale Hastanesi
Üroloji 

“Semenin içinde yalnızca spermler yok, aynı zamanda seminal sıvı var. Bunun içinde önemli miktarda fruktoz var ki bu spermlerin hareketiyle alakalı katkı sağlamakta. Bir diğer sıvı ise prostat sıvısı, bu sıvı ejakülat sıvılaşmasından sorumlu. Bir de üretradaki bazı sıvılar ejakülata katkı sağlamakta. Asıl önemli olan ise testislerde yapılan spermlerin buraya katkı sağlaması. Spermler oluşurken spermatogenez denilen bir aşamadan geçmekte ve bu aşama ortalama 64-72 gün gerektirmekte. Bu süre sonunda spermin olgunlaşması için bir süre geçmekte ve bu süre ile beraber yaklaşık 100 gün içinde spermin oluşumundan olgun sperme kadar bir süre geçmektedir. Yani her 100 günde bir sperm üretilmekte. 
İnfertilite; bir yıllık cinsel ilişki mevcutken çocuk sahibi olamamak olarak tanımlıyoruz. Çiftlerin %15i infertilite ile bize başvurmakta; bu çiftlerin 1/3ü tek başına kadın, 1/3ü tek başına erkeğe 1/3ü hem kadına hem erkeğe ait faktörlerden oluşuyor.
Tanı; Hasta hikayesi sonrasında semen analizi (2 defa yapma durumu olabiliyor) yapılıyor. WHO tarafından semen analizinin nasıl okunacağı ve alt limiti nedir diye bir genelge yayınlanmıştır. Bu kararlar ile ilk değerlendirilen parametre ejakülat volümü. Eğer 1,5 ml altında ise diğer parametreler ile incelemeler yapılıyor. İkinci bakılan parametre sperm konsantrasyonu ( alt limit %15) Diğer parametreler ise sperm hızı (%32nin altında olmamalı) ve sperm morfolojisidir (alt limit %4) 
Oligospermi; Sperm sayısını 1.5 ml altında olması
Astenozoospermi: Progresif mobilite  %32
Teratozoospermi: Morfoloji %4
Oligoasthenoteratozoospermi: her 3 parametre bozukluğu
Azospermi: sperm sayısı 0
Aspermi: Ejakülat yokluğu”
MOS Kodu: 202151-SIGMA-TAU1-PROXEED PLUS1

EN BABA İÇERİKLER