Erkek Dış Üreme Organları

Erkek Dış Üreme Organları

Penis
Erkekte cinsel birleşme ve boşaltım sistemi organıdır. Penis, ereksiyon denilen olay ile sertleşir, sertleşen penis kalınlaşır ve uzar. Bu sayede cinsel birleşme sırasında erkek üreme hücreleri olan spermleri vajinaya bırakır. Spermlerin dışarı atılmasının ardından, penis normal haline döner. Penis boşaltım sisteminin son kısmı, aynı zamanda da spermlerin dışarı atıldığı kanaldır.
 
Penis normal pozisyonunda iken, yaklaşık 8-10 cm uzunluğunda, 3 cm çapında iken ereksiyon durumunda 12-15 cm uzunluğunda ve 4 cm çapındadır. Bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.
 
Skrotum (testis torbası)
Büyüklüğü ve şekli yaş ile birlikte değişiklik gösterir. Yetişkinlerde yumuşak ve hareketlidir. Deri ve elastik liflerden yapılmıştır. Kese şeklindeki skrotumun içerisinde testis, epididim ve spermatik kordonun bir kısmı bulunur.
 
Testisler bebek anne karnındayken, yani intrauterin (rahim içi) yaşam sırasında karın boşluğunda bulunur, yedinci aydan sonra aşağı inerek skrotum içine girer. Skrotumlar sıcağa ve soğuğa karşı duyarlıdır. İçerisindeki elastik lifler sayesinde ısı ayarlaması yapabilir. Skrotum iç ısısının, testislerin normal görevlerini yapabilmesi için, vücut ısısına göre daha düşük olması gerekir.
 
Sol skrotum sağa göre daha sarkık durur. Bu sayede iki testis yan yana gelmemiş olur. Bu durum, hem ısı kontrolü, hem de sıkışma, ezilme ve travmalardan koruma sağlar.
 

 

Kaynak: T.C. Millî Eğitim Bakanlığı. Alanlar Ortak. Üreme Sistemi. 720s00032. Ankara, 2012.

 

EN BABA İÇERİKLER