Erkek Üreme Sistemi Nasıl Çalışır?

Erkek Üreme Sistemi Nasıl Çalışır?

Üremeyi sağlayan hücreler erkekte sperm, kadında yumurtadır.
 
Testisler doğumdan ergenlik çağına kadar erkeklik hormonu üretmez. Ergenlik dönemi ile birlikte testis androjen hormonu salgılamaya başlar ve hormonlar yetişkindeki seviyesine gelir.
 
Spermler testis içindeki kanallarda bulunan cinsiyet hücrelerinin (germ hücreleri) bölünmesi ve aşama aşama olgunlaşmasıyla oluşur.
 
Sperm hücresi, baş ve kuyruk kısmından oluşur. Baş kısmında bulunan çekirdek kısmı babanın genetik özelliklerini taşıyan DNA’yı içerir. Kuyruk kısmı hareketliliği sağlar. Sperm hücresi, +4 °C’de bir kaç gün, -79 °C’de birkaç yıl canlı kalabilir.
 

 

Ereksiyon, cinsel birleşme için şarttır. Ereksiyon esnasında atardamarlar genişler ve penise bol miktarda kan dolarak süngerimsi boşlukları doldurur. Toplardamarların çıkış yerleri daraltılarak kanın çıkması önlenir, reseptörlerden gelen heyecan uyarıları ile penisin sertleşip dikleşmesi sağlanır.

Ejakülasyon, orgazm esnasında meninin üretra içine hareketi ve üretradan dışarı atılmasıdır. Ejakülasyondan sonra belli bir süreye kadar, tekrar ereksiyon meydana gelmez.
Kaynak: T.C. Millî Eğitim Bakanlığı. Alanlar Ortak. Üreme Sistemi. 720s00032. Ankara, 2012.

İnfertilite, erkek üreme sistemi ve normal sperm değerleri
 
Prof. Dr. Mustafa Faruk Usta
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi
Üroloji Anabilim Dalı
 
Düzenli cinsel ilişkiye girilmesine rağmen 1 yıl boyunca gebelik oluşmaması durumuna infertilite denir. Yeni evli çiftlerin %15'i bu şikayet ile hekime başvurmaktadır. Bu çiftlerin yarısında sebep erkektedir ve onların da üçte birinde belirli bir neden bulunamamaktadır.
 
Erkek üreme sistemi nasıl çalışır?
Erkeklerde ergenlik ile birlikte sperm üretimi başlar. Beyindeki hipofiz bezinden salgılanan bazı hormonlar erkeklik hormonu üretimini ve sperm üretimini sağlar. Üretilen sperm epididim bezinde olgunlaşır. Olgunlaşma dönemi 3 ay kadar sürer, daha sonra boşalma sırasında sperm dışarıya atılır.
 
Normal sperm değerleri nelerdir?
Meni hacminin 1,5 ml kadar olması, toplam sperm sayısının 39 milyon ve 1 ml menide 15 milyon sperm bulunması normal kabul edilen ortalama değerlerdir.

EN BABA İÇERİKLER