İnfertilitede Psikolojik Destek

İnfertilite ile uğraşmak zor olabilir. Ne kadar süreceğini ya da nasıl sonuçlanacağını bilemezsiniz. Çiftin üzerinde önemli bir duygusal baskı oluşabilir ve bununla başa çıkmak için plan yapmak yardımcı olabilir.
 
Sınırlarınızı çizin. Duygusal ve mali açıdan ne kadar ileriye gidebileceğinizi planlayın ve bir sınır çizin. Fertilite tedavileri pahalı olabilir ve çoğunlukla sigorta kapsamına girmemektedir. Tedavi başarılı oluncaya kadar sıklıkla birden fazla kez denemek gerekebilir. Bazı çiftler tedaviye fazlasıyla odaklanmakta ve duygusal ve mali açıdan kendilerini tüketmektedirler.
 
Diğer seçenekleri değerlendirin. Evlat edinmek, yumurta veya sperm donörü kullanmak gibi diğer seçeneklerinizi değerlendirin. Böylece tedaviler sırasında gebelik gerçekleşmezse yaşayacağınız endişe ve umutsuzluk azaltabilir.
 
Neler hissettiğinizi anlatın. Konuyla ilgili destek grupları veya danışmanlık hizmetlerinden yararlanmak tedaviden önce veya sonra süreci atlatmanıza veya tedavi başarılı olmazsa yaşayacağınız üzüntüyü atlatmanıza yardımcı olabilir.
 
Tedavi sırasında duygusal açıdan zorlandığınızı hissedebilirsiniz. Bu durumda kendinize uygun olduğunu düşündüğünüz yöntemlerden yararlanabilirsiniz:

  • Pratik stres azaltma teknikleri: Yoga, meditasyon, masaj
  • Gevşeme eğitimi ve stres yönetimini içeren bilişsel davranış tedavisi gibi danışmanlık hizmetleri
  • Suçluluk veya öfke gibi duygularınız varsa içinize atmayın, yakınlarınızla paylaşın
  • Sevdiklerinizle iletişimi kesmeyin, eşinizle, ailenizle, arkadaşlarınızla konuşmanın faydası olabilir

Kaynaklar:

1. Mayo Clinic. Male İnfertility. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/male-infertility/diagnosis-treatment/drc-20374780. Erişim tarihi: 10.4.2019.

EN BABA İÇERİKLER