Antioksidanlar

Antioksidanlar ve infertilite

Erkekte infertiliteye yol açan nedenlerin çoğunun hücre düzeyinde etkisi serbest oksijen radikalleri nedeniyle ortaya çıkmaktadır. İnfertil erkeklerin %30-80’inde serbest oksijen radikalleri ile ilişkili sperm hasarı önemli bir faktördür.

Serbest oksijen radikallerinin oluşumunu veya bunların hücresel düzeyde oluşturduğu hasarı önlemek için vücutta çeşitli antioksidanlar bulunur. Bunlar, serbest radikal hasarını tamir etmeye yardımcı olan maddelerdir. Antioksidanların serbest oksijen radikali üreten anormal spermlerden spermi koruduğu, akyuvarların ürettiği serbest oksijen radikallerini temizlediği ve spermde DNA (genetik materyal) hasarını önlediği bilinmektedir.

Serbest oksijen radikalleri, erkeklerde iki yolla fertilite problemlerine yol açabilmektedir. Bunlardan ilki; zardaki yağları oksitleyerek hücre zarına zarar vermeleri, ikincisi; DNA bütünlüğü başta olmak üzere çeşitli hücresel bileşenlerin yapısında değişiklik yapmalarıdır.

Antioksidan ve antiapoptotik (hücre ölümünü önleme) etkileri olan çinko, çok sayıda molekülün yapı ve fonksiyonunda görev alır. Çinko eksikliği ile ilişkili olarak; oligospermi, hipogonadizm ve immün sistem fonksiyonlarında bozulma olduğu bilinmektedir.

Folik asit, B grubu vitaminlerden birisidir. Hücre zarını ve DNA’yı serbest oksijen radikallerinden korur. Plazmadaki düşük folik asit bulunmasının sperm DNA hasarını artırdığı, sperm DNA hasarı arttıkça sperm hareketi ve yapısında önemli bozulmalar olduğu gösterilmiştir.

Folik asit ve B12 vitamini gibi antioksidan ajanların takviyesinin nedeni bilinmeyen erkek infertilitesinde etkili olabileceği düşünülmektedir.

Menideki zararlı radikallerin etkisini azaltan antioksidanlar
 
Doç. Dr. Halil Lütfi Canat
Sağlık Bilimleri Üniversitesi
Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği
 
L-Karnitin, asetil L-karnitin, koenzim Q10, folik asit ve selenyum sperm sayısını artırır. 
L-Karnitin ve asetil L-karnitin, koenzim Q10, fruktoz ve selenyum sperm hareketini artırır. Kalıtım bilgisini aktaran sperm DNA’sındaki hasarları engelleyen antioksidanlar ise L-karnitin, asetil L-karnitin, C vitamini, E vitamini ve Omega 3’tür. Gebelik ve canlı doğum oranlarını artıran antioksidanlar L-karnitin, asetil L-karnitin, çinko ve E vitaminidir.
 

EN BABA İÇERİKLER