Antioksidanlar ve infertilite

Erkekte infertiliteye yol açan nedenlerin çoğunun hücre düzeyinde etkisi serbest oksijen radikalleri nedeniyle ortaya çıkmaktadır. İnfertil erkeklerin %30-80’inde serbest oksijen radikalleri ile ilişkili sperm hasarı önemli bir faktördür.

Serbest oksijen radikallerinin oluşumunu veya bunların hücresel düzeyde oluşturduğu hasarı önlemek için vücutta çeşitli antioksidanlar bulunur. Bunlar, serbest radikal hasarını tamir etmeye yardımcı olan maddelerdir. Antioksidanların serbest oksijen radikali üreten anormal spermlerden spermi koruduğu, akyuvarların ürettiği serbest oksijen radikallerini temizlediği ve spermde DNA (genetik materyal) hasarını önlediği bilinmektedir.

Serbest oksijen radikalleri, erkeklerde iki yolla fertilite problemlerine yol açabilmektedir. Bunlardan ilki; zardaki yağları oksitleyerek hücre zarına zarar vermeleri, ikincisi; DNA bütünlüğü başta olmak üzere çeşitli hücresel bileşenlerin yapısında değişiklik yapmalarıdır.

Antioksidan ve antiapoptotik (hücre ölümünü önleme) etkileri olan çinko, normal asit-baz metabolizmasına katkıda bulunur. Çinko eksikliği ile ilişkili olarak; oligospermi, hipogonadizm ve immün sistem fonksiyonlarında bozulma olduğu bilinmektedir.

Folik asit, B grubu vitaminlerden birisidir. Takviye folik asit alımı, anne adayının folat düzeyini artırır. Düşük folat düzeyi, fetüsün gelişiminde nöral tüp kusurları için bir risk faktörüdür.
 

Kaynaklar:

1. Canat HL, Kadıoğlu A. Tek karbon siklusu üzerinden etki eden tamamlayıcı tedavilerin erkek infertilitesindeki yeri. Türk Üroloji Derneği/Türk Üroloji Akademisi. http://www.uroturk.org.tr/urolojiData/Books/607/tek-karbon-siklusu-uzerinden-etki-eden-tamamlayici-tedavilerin-erkek-infertilite.pdf. Erişim tarihi: 9.4.2019.

EN BABA İÇERİKLER